Utemeljiti javnu digitalnu infrastrukturu

FBiH će osigurati javnu digitalnu infrastrukturu i dostupnost relevantnih podataka istraživačko-razvojnim organizacijama, fakultetima, te MSP koji ne mogu osigurati te resurse, vodeći pri tome računa o integritetu i sigurnosti podataka.

Potrebno je osigurati ulaganja u gigabitnu povezanost unutar i izvan FBiH, smanjiti troškove pristupa širokopojasnom internetu, te pripremiti planove za 5G i 6G, slijediti politiku radiofrekvencijskog spektra EU, te osigurati 5G koridore na transportnim mrežama za povezanu i automatiziranu mobilnost (do 2027). U tom smislu, potrebno je donijeti strateški okvir za razvoj digitalne ekonomije FBiH, koji će, između ostaloga, ustanoviti na koji je način neophodno optimalno postaviti sveobuhvatnu platformu koja će osigurati kako FBiH, kantonima i općinama, tako i javnim i privatnim kompanijama, te obrazovnim, istraživačkim i drugim institucijama, adekvatnije vršenje njihovih funkcija, temeljem informacija čije će prikupljanje, čuvanje, zaštitu i distribuiranje osigurati država. U tu svrhu potrebno je osigurati interoperabilnost vlada u FBIH radi osiguravanja koordinacije i zajedničkih standarda za siguran protok podataka i usluga javnog sektora kako unutar tako i izvan FBIH. Također, treba podržati učešće u programu ISA2. i promovisati upotrebu otvorenih standarda razvijenih u programu Connecting Europe Facility (CEF). Ovo podrazumijeva i uspostavljanje centra za pohranu podataka u oblaku (Cloud computing centar FBiH) koji bi omogućio suvereno upravljanje vlastitim podacima, digitalizaciju javne uprave uz jasnu strategiju i standarde, te smanjenje pojedinačnih troškova nabavke hardvera i softvera koji su potrebni za pojedinačne institucije.

Ova mjera podrazumijeva i donošenje adekvatnog zakonskog okvira za siguran ultra-brzi pristup širokopojasnom internetu, upravljanje podacima, kao i promicanje sigurnog digitalnog identiteta na nivou BiH/FBiH, usklađenenog sa zakonodavstvom EU. Od krucijalne važnosti je “mapirati IKT mrežu” te izraditi i implementirati Akcioni plan razvoja ultra-brze širokopojasne infrastrukture sa univerzalnim pristupom na cijeloj teritoriji FBiH, kako bi se osiguralo održivo i konkurentno privredno i društveno digitalno okruženje. To podrazumijeva uvođenje tehnologija nove generacije brzog i ultra brzog interneta, korištenje širokog radiofrekventnog spektra za razvoj mobilnih komunikacija (potpuna implementacija 4G i uspostava 5G+ okruženja), te razvoj interoperabilnih aplikacija.

Indikator 

Izvor

Polazna vrijednost 

Ciljna vrijednost

Širokopojasni internet promet, mil. GB

FZS

323 (2019)

1.000 

Uspostavljen Cloud computing centar 

EUROSTAT (BiH)*

NE (2020)

DA 

 

* Cloud computing services (EUROSTAT isoc_cicce_use)