Poticati obrazovne institucije na pružanje većeg stepena znanja i prakse u oblasti IKT - izvještaj za 2021.

Prema UNICEF-UNESCO analizi postojećih elemenata IKT infrastrukture za osnovno, srednje i visoko obrazovanje u svim administrativnim jedinicama BiH 53,29% osnovnih škola nema stalnu internet vezu, dok 66,04% nema kompjutersku učionicu.

Broj kompjutera za učenike na 100 učenika u osnovnom obrazovanju u FBiH

 

Izvor: Federalni zavod za statistiku, 2021

 

U FBiH, u 2021/22, u osnovnim školama se bilježi porast broja računara za učenike za 13,99% u odnosu na  2016/17, a porast broja računara na 100 učenika za 24,42%. Pristup računara u školama internetu je iznosio 80,47% i manji je u odnosu na prethodnu godinu, kada je bio 100%. U FBiH, u periodu 2019/20 - 2021/22 godini bilježi se trend porasta ukupnog broja računara za učenike u srednjim školama. U 2021/22 ukupno u osnovnim i srednjim školama, broj računara na 100 učenika iznosi 9,63 što je više u odnosu na prethodnu godinu za 58,1%.

Opremljenost srednjih škola kompjuterima za učenike u FBiH

 

Izvor: FZS

 

Prema Programu rada Vlade FBiH za 2022. godinu planirana je aktivnost Realizacija programa „Podrška stručnom usavršavanju prosvjetnih radnika u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju s fokusom na jačanju IKT vještina i digitalne kompetencije“.

 

KLJUČNI NALAZ 

Zabilježen je blagi napredak u opremljenosti računarima na 100 učenika u osnovnim i srednjim školama. Obrazovne politike trebaju podizati standarde obrazovnim institucijama i potrebno je osigurati dostupnu opremu svakom učeniku i studentu zbog informacijske pismenosti i razvoja digitalnih vještina. Također je potrebno osigurati saradnju obrazovnog sistema i kompanija u IKT sektoru.