-
Unaprjeđivati zaštitu i korištenje prirodnih resursa
- Podizati svjest o zaštiti okoliša, klimatskim promjenama i nužnosti razvoja zelenih vještina
- Unaprjeđivati pravni i institucionalni okvir regulacije okoliša i razvoj komunalne infrastrukture
- Unaprjeđivati zaštitu i korištenje prirodnih resursa i biološku raznolikosti biodiverziteta
- Osiguravati održivo korištenje vodnih resursa
- Osiguravati održivo korištenje zemljišnog resursa
- Osigurati održivo upravljanje i gospodarenje šumama i divljači
- Unapređivati integralno upravljanje otpadom i sistem cirkularne ekonomije
- Uspostaviti sistem održivog i odgovornog istraživanja, eksploatacije i upravljanja mineralnim sirovinama
-
Unapređivati kvalitet zraka
-
Povećati energijsku efikasnost
-
Započeti realizaciju energetske tranzicije
-
Poticati razvoj ruralnih prostora
-
Povećati otpornost na krize
Osiguravati održivo korištenje zemljišnog resursa - izvještaj za 2022.
Za praćenje implementacije ove mjere, u Strategiji su definisana 3 indikatora, čije vrijednosti je izračunao EU - Ispra Joint Research Center na osnovu podataka od CORINE Land Cover (CLC) koji su nastali satelitskim snimanjem područja Europe.
Međutim, od 2014. godine, podaci za ova 3 indikatora nisu se prikupljali ni publikovali.
U FBiH još uvijek nije uspostavljeno sistemsko prikupljanje podataka o stanju tla i načinu korištenja zemljišta. Federalni zavod za agropedologiju ima mandat i kapacitete za praćenje svih tipova tla, ali zbog nepostojanja stalno osiguranih sredstava za ove namjene, praćenje se vrši u ograničenom obimu.
U FBiH ne postoji jedinstveni Zakon o zaštiti zemljišta bez obzira na način korištenja. Zemljište se štiti različitim propisima u ovisnosti o vrsti zemljišta, kroz zakone iz oblasti poljoprivrede, šumarstva, prostornog uređenja, zaštite prirode, zaštite zraka, upravljanje otpadom, građenja, voda i rudarstva. Nedostatak zakonskog okvira za upravljanje zemljištem glavni je uzrok nedostatka konkretnih preventivnih mjera zaštite tla.
Zakon dostavljen Vladi Federacije BiH na utvrđivanje Nacrta, iako i nakon tri urgencije Federalno ministarstvo finansija još uvijek nije dalo mišljenje o ovom zakonu. Očekuje se dostava konačnog mišljenja ili izjašnjenja predstavnika Ministarstva na samoj sjednici Vlade FBiH.
KLJUČNI NALAZ |
Nedostatak razvijenog sistema za praćenje podataka o stanju svih vrsta tla u FBiH, predstavlja jedan od glavnih razloga za nepostojanje adekvatnih preventivnih mjera zaštite tla. Potrebno je obezbijediti kontinuiran izvor finansiranja aktivnosti monitoringa tla, te uspostaviti integralan informacioni sistem monitoringa tla. |